ALPET'E ÇEVRECİ TESİS ÖDÜLÜ

ALPET Aliağa Dolum Tesisi, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından verilen Çevreci Tesis Ödülü’ne layık görüldü.

ALPET Aliağa Dolum Tesisi çevreye karşı duyarlılığı ve çevre konusundaki yatırımları sebebiyle bu ödülü almaya hak kazandı. Ödül, Dünya Sağlık Örgütü tarafından başlatılan “Sağlıklı Kentler” hareketinin Türkiye temsilcisi olan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından verildi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Dünya Sağlık Örgütü tarafından akredite edilmiş ve İçişleri Bakanlığı tarafından Birlik Tüzüğü onaylanmış kamu kurumu niteliğinde bir birlik ve amacı yaşanabilir sağlıklı kentler oluşturmak, sanayileşmenin yol açtığı olumsuz etkileri en aza indirmek. Türkiye’de yaşanabilir ve sağlıklı kentler oluşturmayı hedefleyen Birlik, sağlık ve sağlığı ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eşitsizlikleri azaltmak ve çevreye olan duyarlılığı artırma amacı ile üye belediyeleriyle birlikte hareket ediyor.

Tesisler, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Yönetimi ve Birlik Danışma Kurulu Üyeleri tarafından belirlenen kriterlere göre araştırılıyor.Değerlendirmeye İmar Planı, İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı, Yapı Kullanma İzni, ÇED, Atık Su Deşarj İzni, Emisyon İzni, İtfaiye Raporu, İşletme Belgesi, Geçiş Yolu İzin belgesine sahip olan tesisler dahil ediliyor. Bu belgelere ilaveten atık su deşarjlarının tahkiki ve laboratuvar testlerinin fiili durumda da çevreye duyarlı olup olmadığı ilgili tesisin sınırları içerisinde bulunduğu üye belediyelerden talep ediliyor.

ALPET Aliağa Dolum Tesisi bütün bu kriterleri karşıladığını kanıtladığından ödül alan tesisler içinde yer aldı.

  
3601 kez okundu

web design